
Fire Alarm Device
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Alarm Device |
| Dominant Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 70x70x40 mm |
| Sound Level | 85dB |
| Power Source | 12V DC |
| Certification | CE |
| Usage | Fire safety in buildings and facilities, providing early detection of fire. |
| Features | Early warning, Fire detection, Safety alert, Visual signal, Audible alarm |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAFERKART SYSTEM & CONSULTANT has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from SAFERKART SYSTEM & CONSULTANT at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Name
Mr. Mubarik Hussain Hussain
Address
10/806, MALVIYA NAGAR, BEHIND WORLD TRADE PARK, Jaipur, Rajasthan, 302017, India
fire alarm hooter in Jaipur
Report incorrect details
































