
Fire Alarm Detector - Premium Quality Material, Customizable Design | Advanced Detection Technology, Versatile Specifications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | Off-white |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Dimensions | 100mm dia |
| Material | ABS plastic |
| Certifications | UL Listed |
| Usage | Detects smoke for fire alarms in buildings and facilities. |
| Features | Early warning, Fire detection, Safety enhancement, Reliable system, Easy installation |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, New Era Fire Systems Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from New Era Fire Systems Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AACCN6995J1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AACCN6995J1ZU
New Delhi, Delhi
Office Coordinator
Mr. Yogesh Tanwar
Address
No. 304, Plot No.4, Aditya Complex, Sector-10, Dwarka, New Delhi, Delhi, 110075, India
Report incorrect details


































