
Fire Alarm Detector - Advanced Heat & Smoke Detection, Highest Quality Standards With Sophisticated Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Detection Type | Heat/Smoke |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Alarm Sound | 100dB |
| Material | ABS Plastic |
| Dimensions | Variable |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings |
| Standards | IS 7904 |
| Features | Early warning, Quick response, Reliable detection, Easy installation, Cost effective, Multiple sensors, Addressable system |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Service Provider
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AHKPC2766N1ZU
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
iso 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AHKPC2766N1ZU
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Kalyan Chowdhury
Address
15, Ganesh Chandra Avenue, 2nd Floor, Kolkata, West Bengal, 700013, India
fire detector in Kolkata
Report incorrect details










































