
Fire Alarm Control Panel - Led Indication & Alarm | Efficient And Durable Design, Customizable Specifications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Alarm Type | Audible/Visual |
| Power Source | AC/DC |
| Dimensions | 150x150x100 mm |
| Material | ABS Plastic |
| Weight | 1 kg |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Usage | Fire detection and alarm in residential or small commercial spaces. |
| Compliance | UL listed |
| Features | Loud Alarm, Easy Install, Visual Alert, Durable Build, Reliable System |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Aegis Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Aegis Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Manager
Mr. Vikas Gupta
Address
No.150, Satyam Complex, G.T. Road, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201001, India
Report incorrect details









































