
Fire Alarm
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 100x100x50 mm |
| Material | ABS plastic |
| Sound level | 110 dB |
| Power | 24V DC |
| Certification | UL listed |
| Weight | 0.5 kg |
| Usage | Detects fire and alerts occupants via loud alarm, aiding in timely evacuation. |
| Features | Fire detection, Early warning, Safety system, Reliable alert, Loud alarm |
Company Details
BEST-TECH, Established in 2003 at Burdwan in West Bengal, is a leading service provider of Alarm in India. BEST-TECH is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Alarm, BEST-TECH has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Alarms, Fire Alarm, Fire Alarm System, etc.
Focusing on a customer-centric approach, BEST-TECH has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from BEST-TECH at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, BEST-TECH has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from BEST-TECH at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2003
































