
Fire Alarm By Satellite Security Systems Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Dominant Color | Red |
| Material | Metal |
| Diameter | 150 mm |
| Sound Level | 100dB |
| Power Supply | 12V DC |
| Mounting | Wall mount |
| Compliance | UL listed |
| Usage | Fire detection and warning in buildings and facilities |
| Features | Easy installation, Excellent finish, High sensitivity, Compact design, Loud alarm, Reliable warning |
Product Overview
Key Features
Being a lean, highly admirable and fast-moving organization, we are engrossed in trading and supplying a comprehensive array of Fire Alarm. Offered product is procured from genuine and acknowledged sources of the market by our experienced sourcing experts, in tandem with prevailing norms of quality. This Fire Alarm is extensively demanded in innumerable commercial as well as residential establishments as a safety equipment and is made available at a reasonable rate.
Features:
-
Easy installation
-
Excellent finish
-
High sensitivity
-
Compact design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SATELLITE SECURITY SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from SATELLITE SECURITY SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AABCS9908D1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABCS9908D1ZC
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Project Manager
Mr. Abhishek Chauhan
Address
378, 1st Floor, Hanuman Market, Munirka, New Delhi, Delhi, 110067, India
Report incorrect details








































