
Intelligent Fire Alarm System - Advanced Video And Smoke Detection Technology, Peer-to-peer Communication, Immediate Response Alerts And Clear Signal
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 150mm dia |
| Sound Level | 85dB |
| Power | 12V DC |
| Usage | Fire safety warning system for homes and small businesses. |
| Certification | UL Listed |
| Features | Loud signal, Precise detection, Compact design, Cost-effective, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Fire Alarm
Owing to our expertise in this
domain, we are offering our clients a supreme quality assortment of Fire Alarm. Our product array comprises
Cybercat Intelligent Fire Alarm System, SHP Pro Conventional Fire Alarm System,
Video Fire Detection, Smoke Control, and Addressable Fire Alarm. It is
manufactured using advanced technology as per the specific demands of different
sectors. The offered Fire Alarm is
very helpful in turning every device in to a peer that not only communicates
up-to-the-second information to the control panel, but also communicates with
each other. Apart from this, it is also capable of generating accurate and
highly detailed information.
Specifications:
- It is cost-effective and
adaptable to a variety of applications, big or small - Immediate functioning
provides turnkey video, flame, smoke, and intrusion detection solution - Allow manual override of
remote air handling equipment (air handlers, dampers, pressurization fans,
etc.) and indicate the current status of this equipment, with no need for
a separate smoke control system - More advanced and
sophisticated, than the conventional fire alarm panels that the older fire
alarm systems utilize
Features :
- Precise detection of combustion activities
- Innovative range of products
- Loud and clear signal after detection of fire
- Small size and neat design
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A. K. K. ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from A. K. K. ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Kingsuk Basak
Address
6/3, Kali Charan Sett Lane, Ghughudanga, Kolkata, West Bengal, 700030, India
fire alarm in Kolkata
Report incorrect details








































