
Ethyl Bromide - Superior Quality Chemical | Trusted By Reliable Clients, Available At Competitive Rates
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | C2H5Br |
| Molar Mass | 108.96 g/mol |
| Density | 1.46 g/mL |
| Boiling Point | 38 °C |
| Melting Point | -119 °C |
| Solubility | Slightly soluble in water |
| Appearance | Colorless liquid |
| Features | High purity, Solvent, Reagent, Versatile, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YOGI ENTERPRISE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from YOGI ENTERPRISE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
General Manager
Ms. Khushboo
Address
Plot No-710, Akshat Tower, Near Pakwan Restaurant-Ii, S.g. Highway, Bodakdev, Ahmedabad, Gujarat, 380054, India
ethyl bromide in Ahmedabad
Report incorrect details

































