
Ethyl Benzoate Application: Perfumery
Price: 295.00 INR / Kilograms
(250.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
350.00 INR / Kilograms
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
200
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Smell | Fragrant |
| Taste | Sweet |
| Application | PERFUMERY |
| Shelf Life | 2 Years |
| Shape | other |
| HS Code | 29163990 |
| Color | Colourless |
| Appearance | LIQUID |
| Storage | COOL DRY PLACE |
| Physical Form | Liquid |
| Classification | Other |
| Chemical Name | Other |
| CAS No | 93-89-0 |
| Type | LIQUID |
| Purity(%) | 99.0% |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | 200 KGS HDPE DRUMS / HDPE |
| Main Export Market(s) | Central America, Asia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 23.50 in |
| Min Quantity | 1 |
| Price | 250.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Max Quantity | 100 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 350.00 INR |
| Pkg Box Height | 34.50 in |
| Returnable | No |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Length | 23.50 in |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Stock Quantity | 100 |
| Brand Name | UJWAL PHARMA |
| Product Unit | 1 Kilograms/Kilograms |
| Packsize | 200 |
| Color | Colourless |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Usage : Used in Perfumery, Flavour Industry
Application : Pharma Industry
Molar Mass : 150.17 g/mol
Formula : C9H10O2
Boiling Point : 212 A C
Density : 1.05 g/cmA
Melting Point : -34 A C
Solubility in water : 0.72 mg/mL
3D model (JSmol) : Interactive image
Application : Pharma Industry
Molar Mass : 150.17 g/mol
Formula : C9H10O2
Boiling Point : 212 A C
Density : 1.05 g/cmA
Melting Point : -34 A C
Solubility in water : 0.72 mg/mL
3D model (JSmol) : Interactive image
Company Details
UJWAL PHARMA PVT. LTD., Established in 1988 at Tarapur in Maharashtra, is a leading Exporter,Importer,Manufacturer,Distributor,Supplier of Chemical Reagent in India. UJWAL PHARMA PVT. LTD. is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Ethyl Benzoate, UJWAL PHARMA PVT. LTD. has made a reputed name for itself in the market with high-quality Ethyl Benzoate, Meta Toluic Acid, etc.
Focusing on a customer-centric approach, UJWAL PHARMA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Reagent in bulk from UJWAL PHARMA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, UJWAL PHARMA PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Reagent in bulk from UJWAL PHARMA PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACU3764A1ZL
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACU3764A1ZL
Rating
Tarapur, Maharashtra
CEO
Mr Avinash K. Biyani
Address
Reg Office & Plant: N-52, M I D C, Tarapur, Boisar, Tarapur, Maharashtra, 401506, India
Report incorrect details















