
Ethyl Anthranilate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular formula | C9H11NO2 |
| Molar mass | 165.19 g/mol |
| Density | 1.12 g/mL |
| Boiling point | 258 °C |
| Solubility | Slightly soluble in water |
| Appearance | Colorless to pale yellow liquid |
| Features | Fragrant, Flavorful, Cosmetic use, Versatile, High purity |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 3-4 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Laxmi Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Shree Laxmi Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Badlapur, Maharashtra
Proprietor
Mr. Prakash Bhamre
Address
plot no. a-62, opp. midc fire brigade, kulgaon, badlapur, midc, Badlapur, Maharashtra, 421503, India
methyl anthranilate in Badlapur
Report incorrect details






























