Ethyl Acrylate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | Colorless liquid |
| Density | 0.92 g/cm³ |
| Boiling Point | 99 °C |
| Flash Point | 18 °C |
| Solubility | Soluble in most organic solvents |
| Molecular Weight | 100.12 g/mol |
| Features | High purity, Versatile monomer, Excellent adhesion, Fast curing, Cost-effective |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Nimesh Salot
Address
Sales off : Shop No.14, Ganesh Darshan Bldg., Opp. Shri Sagar Hotel, L.T. Road, Borivali(W), Mumbai, Maharashtra, 400092, India
ethyl acrylate in Mumbai
Report incorrect details






















