
Ethyl Acrylate - High-performance Chemical Solvent, Versatile Applications With Careful Packaging
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molar mass | 100.12 g/mol |
| Density | 0.93 g/cm³ |
| Boiling point | 99–100°C |
| Solubility | Miscible with water |
| Appearance | Colorless liquid |
| Purity | >99% |
| Packaging | 200kg drums |
| Features | High purity, Wide applications, Cost effective, Versatile, Reliable |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | On Order Per Day |
| Delivery Time | 02 Week |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VITRAG CHEM has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solvents in bulk from VITRAG CHEM at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1996
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABLPM3015H1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABLPM3015H1ZR
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Hiren Mehta
Address
No. 509/510, V-Star Plaza Chandavarkar Road, Borivali (W), Near Borivali Station, Mumbai, Maharashtra, 400092, India
ethyl acrylate in Mumbai
Report incorrect details

































