
Ethyl 4-bromophenylacetate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular formula | C9H9BrO2 |
| Molar mass | 229.08 g/mol |
| Appearance | White powder |
| Purity | >98% |
| Density | 1.35 g/cm³ |
| Melting point | 30-32°C |
| Boiling point | 265-267 °C |
| Features | High purity, Versatile uses, Industry standard, Cost effective, Reliable vendor |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Beijing Dependence Chemistry Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Beijing Dependence Chemistry Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Beijing, Beijing
sales manager
Mr Ivy Tang
Address
NO. 327, TaoRanJu Business, XuanWu District, Beijing, Beijing, 100054, China
ethyl bromoacetate in Beijing
Report incorrect details









































