
Ethernet Based Encoders - Ambient Temperature: -20c To +60c
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Number
In Stock
Product Specifications
| Starting Type | Plug and Play |
| Noise Level | Low |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Sealed Type | Other, Sealed |
| Current Type | DC |
| Standard | CE, RoHS Compliant |
| Features | Ethernet Interface, Robust Construction, High Resolution, LED Status Indicator, Easy Integration |
| Ambient Temperature | -20C to +60C |
| Efficacy | High Resolution Accuracy |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Voltage | 12-30V DC |
| Product Type | Other, Ethernet Based Encoder |
| Protect Feature | Other, Over Voltage and Reverse Polarity Protection |
| Speed | Up to 6000 RPM |
| Power | 24V DC (Typical) |
| Color | Black/Grey |
| Dimension (L*W*H) | 58 mm Diameter x 30 mm (Depth) |
| Weight | Approx. 0.4 kg |
| Shaft Diameter | 10 mm |
| Mounting Type | Clamp Flange or Servo Mount |
| IP Rating | Other, IP65 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
AR ELECTRICALS & AUTOMATION SYSTEM is a customer-driven, solutions-focused company with the breadth & depth of experience to cover every aspect of industrial automation. We are well known & reliable supplier & manufacturer of qualitative assortment of VFD & PLC panel, Servo drive & motor system, Motor Control Center (MCC) Panel, Power Distribution Board Panel, AC & DC Drive, Operator Interface (HMI), SCADA System, Industrial Ethernet Switches, Routers, Remote access module, Programmable Encoders, etc.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
09BWAPS7709D1ZD
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BWAPS7709D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Amit Kr. Singh
Members since
1 Years
Address
G-123, Sector-63, Noida, Uttar Pradesh, 201307, India
encoder in Noida
Report incorrect details






















