
Ethephon - High Purity Plant Growth Regulator | Exceptional Quality Approved For Wholesale Distribution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | ClCH2CH2P(O)(OH)2 |
| Molar Mass | 128.49 g/mol |
| Density | 1.23 g/cm³ |
| Melting Point | 73 °C |
| Solubility | Soluble in water |
| Purity | >98% |
| Appearance | Colorless |
| Features | Fast action, Reliable results, Cost-effective, Easy to use, High purity, Wide applications |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As Per Requirement Per Day |
| Delivery Time | 4-7 Days Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Sai Biotech has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plant Growth Regulator in bulk from Shree Sai Biotech at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Rajkumar Gupta
Address
Plot No.A-2/152, Bhalswa Dairy, Near Gurdwara, Delhi, Delhi, 110042, India
ethephon in Delhi
Report incorrect details











