
Ethephon 39 Sl - Corrosive Chemical Solution, 1l-200l Pink Liquid, Density 1.41 G/cmâ³, Formula C2h6clo3p | Efficient Plant Growth, Fruit Ripening Agent, Chemspider Id 26031
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Chemical solution |
| Packaging | Bottle, Can |
| Pack Size | 1 L to 200 L |
| Color | Pink |
| Formula | C2H6ClO3P |
| Molar Mass | 144.5 g/mol |
| Density | 1.41 g/cm³ |
| Melting Point | 74 °C |
| ChemSpider ID | 26031 |
| Main Hazards | Corrosive |
| Usage | Agricultural applications, plant growth regulation, fruit ripening agent |
| Features | Plant growth, Fruit ripening, Efficient use, High quality, Cost effective |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As Per Requirement Per Month |
| Delivery Time | 5-15 Business Days |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Product Overview
Key Features
Ethephon 39 SL
Pack Size : 1 L to 200 L
Colour : Pink
Formula : C2H6ClO3P
Molar mass : 144.5 g/mol
Density : 1.41 g/cmA
ChemSpider ID : 26031
Melting point : 74 A C (165 A F; 347 K)
Main hazards : Corrosive
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shakti Chem has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Computer Cables & Connectors in bulk from Shakti Chem at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADHFS9202N1ZQ
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADHFS9202N1ZQ
Bharuch, Gujarat
Sales Manager
Mr Niteshkumar Pipariya Pipariya
Address
Plot No.102,Shreeji Pravesh Bungalows, Shuklatirth Road, Zanor, Opp.Narmada College Bharuch, Gujarat, 392011, India
ethephon in Bharuch
Report incorrect details





















