
Etchcut Machine 14" (370mm)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Etchcut Machine |
| Cutting Width | 14" |
| Cutting Depth | Variable |
| Power Supply | 220V |
| Material | Steel |
| Weight | 100 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 500x400x300mm |
| Usage | Industrial etching and cutting of various materials like metals, plastics and circuit boards. |
| Safety Standards | CE |
| Features | Precise cuts, Long life, Easy operation, Industrial use, High quality |
Product Overview
Key Features
Features:
Precise designs
Longer functioning
Trouble free operation
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ETCHCUT-IDEA FACTORY EQUIPMENTS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cutting Machine in bulk from ETCHCUT-IDEA FACTORY EQUIPMENTS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Name
Mr. Wadhwa
Address
E-902, DSIIDC, STREET NO. 55, NARELA INDUSTRIAL AREA, Delhi, Delhi, 110040, India
Cutting Machine in Delhi
Report incorrect details






















