
Esu 110 Engine Safety Unit General Medicines
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model Number | ESU 110 |
| Brand | Wanders |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimensions | 100x100x50 mm |
| Weight | 1 kg |
| Material | Metal/Plastic |
| Input Voltage | +12V |
| Usage | Engine safety monitoring and shutdown for industrial applications. Prevents engine damage from various conditions such as low oil pressure or over-temperature. |
| Standards | IS/IEC |
| Features | Robust design, Superior performance, Energy efficient, Engine protection, Reliable operation |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Brand : Wanders
Usage/Application : Industrial
Frequency : 50 Hz
Standard : Customize
Country of Origin : Made in India
Features :
Robust construction
Superior performance
Energy efficient
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Waders Power Control has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Aero Engines & Aircraft Components in bulk from Waders Power Control at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAAFW5328B1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAAFW5328B1ZD
Lucknow, Uttar Pradesh
Partner
Mr. S Mehdi
Address
Plot No. 308/38, Jauhari Mohalla, K.A. Plaza, Victoria Street, Near KGMU Chowk Lucknow, Uttar Pradesh, 226003, India
engine control unit in Lucknow
Report incorrect details


































