
Electric Relay - High-quality Material Construction | Industrial & General Electric Applications
Price Trend: 40-3000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic, Metal |
| Dimensions | Vary by model |
| Contact rating | 10A |
| Coil voltage | 12V, 24V |
| Switching speed | Fast |
| Operating temperature | -40°C to +85°C |
| Weight | Less than 100g |
| Features | High reliability, Long lifespan, Compact design, Easy installation, Versatile use, Durable materials, Cost effective |
| Supply Ability | 1000 Per Day |
| Delivery Time | 1-3 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AABCM4716D1ZZ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABCM4716D1ZZ
Coimbatore, Tamil Nadu
Managing Director
Mr G R Jaganathan
Address
B No. 169, Railway Station Road, Srkv Post, Periyanaicken Palayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641020, India
electrical relays in Coimbatore
Report incorrect details

































