
Electric Rack Type Dishwasher
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rack Washer |
| Dominant Color | Stainless Steel |
| Capacity | 200 racks/hr |
| Water Consumption | 300 l/h |
| Power | 41 kW |
| Voltage | 400 V |
| Dimensions | 1125x890x1813 mm |
| Usage | Commercial kitchen dishwashing |
| Features | Rack washing, Energy efficient, Automatic, High capacity, Easy cleaning, Durable, Quiet operation |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Delhi |
Product Overview
Key Features
Product Details :
Height with Open Hood2063 mm
Water Consumption300 l/h
Water Supply Temperature10-30 deg C
Water Pressure1.5/7 bar
Power SourceElectric
Voltage400 V
Dimension1125x890x1813 mm
Frequency50 Hz
Power41 kW
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Mark Draft Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dishwasher in bulk from Mark Draft Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AALCM0459M1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AALCM0459M1Z1
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Gurpreet
Address
Plot No. 106, 1st Floor, Anupam Plaza-I, LSC, Ghazipur, Delhi, Delhi, 110096, India
kitchenaid dishwasher in Delhi
Report incorrect details





















