
Electric Pumps - High-efficiency Polypropylene Design | Energy-saving, Compact, Versatile Performance
Price Trend: 40000.00 - 60000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Automatic Grade | Automatic |
| Size | Standard |
| Model No | EP-100 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage & Applications | Industrial, Agricultural, Water Transfer |
| Filter Type | Mesh |
| Capacity | 500 LPH |
| Type | Other, Electric Pumps |
| Grade | Industrial |
| Dimension (L*W*H) | 425 mm x 270 mm x 320 mm |
| Noise Level | Low |
| Power | 0.5 HP |
| Voltage | 220-240 V |
| Weight | 13 kg |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 7-50 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Industrial Marketing & Services has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Lubrication System & Equipment from Industrial Marketing & Services at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2001
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AABFI3487J1Z5
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AABFI3487J1Z5
New Delhi, Delhi
Director
Mr Prateek Jain
Members since
7 Years
Address
509, Majestic Tower, G Block, Community Center, Vikaspuri, New Delhi, Delhi, 110018, India
Report incorrect details



















