
Electric Pumps By Energo Engineering Projects Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast iron |
| Power | 1.5 kW |
| Voltage | 230V |
| Flow rate | 10 m³/h |
| Head | 20 m |
| Weight | 25 kg |
| Dimensions | 40x30x20 cm |
| Features | High flow rate, Durable design, Easy installation, Reliable operation, Energy efficient, Low maintenance, Corrosion resistant, Quiet operation |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Energo Engineering Projects Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Pumps & Pumping Equipment from Energo Engineering Projects Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Dhanraj
Address
175/176, Thirumalayam Palayam, Palakkad Main Road, Kg Chavadi, Coimbatore, Tamil Nadu, 641105, India
electric pumps in Coimbatore
Report incorrect details






























