
Kardhar Electric Power Tools
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 850W |
| Speed | 11000 RPM |
| Wheel Dia | 100MM |
| Material | Metal, Plastic |
| Features | Powerful Motor, Precise Cutting, Durable Design, Easy Handling, Versatile Use |
Product Overview
Key Features
Technical Specification :
| With Carlton Chain | Angle Grinder 100mm |
| Voltage / Frequency | 220V/50Hz |
| Input Power | 850W |
| No Load speed | 11000 RPM |
| Dia of Wheel | 100MM |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KARDHAR LOCKS N TOOLS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Power Tools in bulk from KARDHAR LOCKS N TOOLS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Ashok Kumar S Jain
Address
33/35, Sarang Street, Kapadia Complex, Shop No. 5, Khokhabazar, Mumbai, Maharashtra, 400003, India
electrical tool in Mumbai
Report incorrect details




































