
Electric Power Cable - High-grade Copper Material, Superior Insulation , Reliable Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Voltage Rating | 250V |
| Current Rating | 10A |
| Outer Diameter | 6mm |
| Length Range | 10-100m |
| Usage | Power supply and distribution in homes and offices |
| Standards | IS 1554 |
| Features | Power transmission, Durable, Reliable, Efficient, Safe, Versatile |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Agarwal Electric Store has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cables/Cable Accessories & Conductors in bulk from Agarwal Electric Store at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bulandshahar, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. V K Agarwal
Address
Lal Talab chouraha, krishna nagar, Bulandshahar, Uttar Pradesh, 203001, India
electric power cables in Bulandshahar
Report incorrect details








































