
Electric Pottery Wheel - 14 Inch Red Steel Machine | 0.5 Hp Motor, Manual Control System, Weighs 50 Kg
Price: 11210.00 INR / Unit
(9500.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
11210.00 INR / Unit
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Red |
| Product Type | ELECTRIC POTTERY MACHINE |
| Material | Steel |
| Weight (kg) | 50 Kilograms (kg) |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Drive Type | Electric |
| Dimension (L*W*H) | 36X20X14 Inch (in) |
| Feature | Good Quality |
| Cutting Method | Automatic |
| Control System | Manual |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 36.00 in |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 14.00 in |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Price | 9500.00 INR (Approx.) |
| Color | Red |
| MRP | 11210.00 INR |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | R.L.ENGINEERING |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
ELECTRIC POTTERY WHEEL
14 INCH WHEEL
MACHINE WEIGHT : 50 KGS
MACHINE SIZE : 20X14X20 (LXHXW) INCHES
SWICTH : MODULAR
MOTOR : 0.5 HP COPPER WINDING
14 INCH WHEEL
MACHINE WEIGHT : 50 KGS
MACHINE SIZE : 20X14X20 (LXHXW) INCHES
SWICTH : MODULAR
MOTOR : 0.5 HP COPPER WINDING
Company Details
ASHA TAR FACTORY, Established in 2018 at Bhilwara in Rajasthan, is a leading Manufacturer,Supplier of Cutting Machine in India. ASHA TAR FACTORY is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Electric Pottery Machine, ASHA TAR FACTORY has made a reputed name for itself in the market with high-quality Electric Pottery Machine, Red Electric Pottery Machine, etc.
Focusing on a customer-centric approach, ASHA TAR FACTORY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cutting Machine in bulk from ASHA TAR FACTORY at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, ASHA TAR FACTORY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cutting Machine in bulk from ASHA TAR FACTORY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08EPQPP4719N1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08EPQPP4719N1ZW
Bhilwara, Rajasthan
Manager
Mr Raj K Kumar Prajapat
Address
Siddheswar Mahadev K Samne, Chatrawas K Pass, Near Government Hostel, Bhilwara, Rajasthan, 311802, India
Report incorrect details















