
Electric Poles - Rust-proof Steel, High Load Bearing Capacity | Rugged Design, Adverse Condition Resistance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Height | 25-50m |
| Diameter | 1-3m |
| Weight | 5000-10000kg |
| Coating | Galvanized |
| Load Capacity | 10-20kN |
| Usage | Power transmission, electricity distribution |
| Features | High Strength, Weatherproof, Durable Design, Easy Install, Rustproof, Long Life |
Product Overview
Key Features
Owing
to our expertise in this domain, we are providing our clients with an
extreme quality range of Electric
Poles
that
are extensively used for power transmission.
In order to ensure their rust proof nature and sturdiness, the
provided poles are stringently monitored on various quality measures
by our quality experts. Offered Electric
Poles
are manufactured in tune with international quality standards by
making use of quality tested raw material and innovative technology
under the surveillance of our team of qualified professionals.
Features:
Ability
to with stand adverse condition
Rugged
construction
Rust
proof
High
load bearing capacity
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, YASCO TUBE INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from YASCO TUBE INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator
Employee Count
14
Establishment
2016
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Name
Mr S M Maaz
Address
Shop No. 10/11, Hirabai Compound, Ghodapdeo X Lane, Reay Road, Mumbai, Maharashtra, 400010, India
power pole in Mumbai
Report incorrect details

































