
Low Energy Consumption Electric Mango Cutting Machine
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Voltage | 220-380V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Capacity | 250-2000kg/hr |
| Blade Material | SS 420 |
| Cut Size | 20x16mm |
| Features | High capacity, Precise cuts, Cost-effective, Easy operation, Low maintenance, Durable design, Efficient process, Manpower saving |
| Feature | Low Noise, High Efficiency, Low Energy Consumption, Good Quality, High Torque |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:
MaterialStainless Steel
Material GradeSS 304
Voltage220-380V
Frequency50-60Hz
Brand/MakeVarada Engineers
Capacity250 - 2000 Kg/hr.
Other Details:
Perfection in cutting size, we are specialist. Its a maintenance free unit. Very less churra not more than 3 - 7%. Maximum square piece and cuts with hard part also. no rotary impacts to fruits, no damage to fruit structure. build in conveyors at the input end and an output end. Compact in size & easy for working. 70% saving in manpower and cost control of per kg production long of life SS 420 cutting blades is about 4100,000 kgs. One time setting of product cut size or otherwise 20 x16 mm is standard.
Price Range: Rs. 65000 - 1000000/Number
Company Details
The seeds of Technological innovation and sophistication were shown in the year of 1991, 15 Sept. Brand name Varada stands for the craftsmanship of Machinery designing, Manufacturing, Testing, Erection and Furnishes the maintenance services in the field of FRUIT, FOOD & VEGETABLE PROCESS PLANTS.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Fabricator
Employee Count
10
Establishment
1991
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAVPB4526D1ZS
Certification
ISO 9001: 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAVPB4526D1ZS
Pune, Maharashtra
Manager
Mr. Bhavik Mehta
Address
Plot No. 9, Gate No. 976, Hadapsar-Saswad Road, Village - Wadki Nala, Taluka -Haveli, Pune, Maharashtra, 412308, India
mango cutting machine in Pune
Report incorrect details



































