
Electric Magnetic Locks
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Magnetic Lock |
| Holding Force | 350kg |
| Magnet Size | 241x50x27mm |
| Current Drain | 320mA |
| Voltage | 12VDC |
| Material | Aluminum |
| Usage | Access control for swinging doors up to 90 degrees |
| Installation | Hanging/Surface |
| Features | Fail-safe, Strong hold, Easy install, Corrosion resistant, Voltage protected, Swinging door |
Product Overview
Key Features
1. Fail safe: locked when power up
2. Magnet size:241A 50A 27mm
3. Holding force:350kg(800lbs)
4. Current Drain:320mA/12VDC
5. Opening mode: 90 degree swinging door
6. Safety function: Built-in voltage spiker suppressor to protect the lock body and equipments
7. Special appearance finishing: Aluminum anodic oxidation, lock body and armature have been done chemical plating anticorrosion finished.
8. Hanging installation/surface mounted
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ZHONGSHAN YANGGUANG LOCK MANUFACTORY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Locks in bulk from ZHONGSHAN YANGGUANG LOCK MANUFACTORY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhongshan, Guangdong
Name
Ms. Sandy Zhong
Address
No. 2 the first Cross Street, Tailong Road West, Yifeng three Industrial Zone, Jidonga er, Xiaolan town, Zhongshan, Guangdong, 528415, China
magnetic locks in Zhongshan
Report incorrect details
































