
Electric Laser Cutting Machine - 600x400 To 2500x1300 Cutting Area, White | Durable, Eco-friendly, High Efficiency, Low Noise
Price: 504000.00 INR / Piece
(450000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
685500.00 INR / Unit
Weight :
5.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Product Type | Electric Laser Cutting Machine |
| Laser Type | CO2 |
| Material | Metal |
| Cutting Thickness | 20 Millimeter (mm) |
| Cutting Area | 600x400, 900x1300, 2500x1300 Square Meter (m2) |
| Cutting Speed | 6000 mm/m |
| CNC Or Not | CNC |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Control Software | Customized JARC Teknology |
| Control System | PLC Control |
| Weight (kg) | 500 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 3x2, 6x5, 11x5 Foot (ft) |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Feature | Lower Energy Consumption, ECO Friendly, High Performance, High Efficiency, Low Noise |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 200 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Package |
| Main Domestic Market | West India |
| MRP | 685500.00 INR |
| Min Quantity | 1 |
| Packsize | 1 |
| Color | White |
| GSTIN | 12% |
| Brand Name | JARC Teknology |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 20.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Type | order_percent |
| Shipping Rate | 4.00 |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Weight | 5.00 Kilogram |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Quality : Very Good
Power Source : Electric
Finishing : Fine
Attribute : Durable
Country of Origin : India
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JARC TEKNOLOGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Laser Cutting Machines in bulk from JARC TEKNOLOGY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
18
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AJKPJ0869R1ZJ
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AJKPJ0869R1ZJ
Ahmedabad, Gujarat
Managing Executive
Mr Chirag Jarsaniya
Address
Shed No - 4, Shyam Industrial Hub, Bakrol - Gatrad Road, Bakrol, Ahmedabad, Gujarat, 382433, India
Report incorrect details


















