
Sunrise Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 1.5L-2L |
| Power | 1000-1500W |
| Boiling Time | 4min |
| Dimensions | 20x15x25cm |
| Weight | 1-1.5kg |
| Safety Features | Boil-dry protection |
| Usage | Heating water for beverages |
| Features | Fast boiling, Auto shutoff, Cordless, Stainless steel, Safety feature, Easy to use |
Product Overview
Key Features
1) Stainless steel body
2) Boiling Time: 4min, automatically turns off when water boils
3) Cordless electric jug-kettle with detachable base
4) On/off switch with red indicator light
5) Stainless steel concealed heating element
6) Boil-dry protection
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sunrise Houseware Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Sunrise Houseware Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhanjiang, Guangdong
Name
Mr. Garry Li
Address
#11, Beizhan Road, Zhanjiang, Guangdong, 524000, China
electric tea kettle in Zhanjiang
Report incorrect details
































