
Huali Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model Number | A12DD-1.5L |
| Capacity | 1.5L |
| Power | 1500W/1800W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Caliber | 8.1cm |
| Weight | 788g |
| Dimensions | 21.5x16x21.5cm |
| Material | Stainless steel |
| Safety Features | Boil dry protection |
| Standards | CE/CB |
| Usage | Boil water for tea, coffee, or other beverages |
| Features | Fast boiling, Safe operation, Easy to use, Durable design, Stylish, 1.5L capacity |
Product Overview
Key Features
360 degree rotational base
Capacity: 1.5L
Boil dry protection, indicator light
Model No : A12DD-1.5L
Brand : T IME M or OEM
Heating Power : 1500W or 1800W
Voltage : 220V
Power Frequency : 50Hz
Caliber : 8.1cm
Quality : 201
Weight : 788g
Overall Size : 21.5x16x21.5cm
Origin : Guang Dong
Package : Gift Box
GIFT BOX
FOB Zhong Shan(20')(3200-3500PCS)
FOB Zhong Shan(40HQ)(8200-8600PCS)
Per/Carton: 1*12PCS
Carton Size:58.5x37.5x50.5cm
1*12 In a Carton
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Huali Electrical Appliance Factory has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Huali Electrical Appliance Factory at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Zhongshan, Guangdong
Name
Ms. Monkey Ho
Address
An St. Yongning, Xiaolan Town, Zhongshan, Guangdong, 528415, China
electric tea kettle in Zhongshan
Report incorrect details






















