
Semi-automatic Hebei Silan Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Kettle |
| Dominant Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1.5L |
| Power | 1500W |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 20x15x25cm |
| Weight | 1kg |
| Safety Features | Overheat protection |
| Usage | Boil water for tea, coffee, and other beverages |
| Features | Fast boiling, Safe design, Easy use, Durable body, Rotatable base, Multi-safety |
Product Overview
Key Features
Highly polished and high quality stainless body,producing long time brightness and gloss;
Superior temperature controller makes water 100% boiled rapidly;
Ergonomic design of handle with scald protection ,giving priority to bring the comfort to users;
Body separated from base, rotatable in full direction;
Multi sately protection functions against leakage and empty heating.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Hebei Silan Imp&Exp Trading Co. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Hebei Silan Imp&Exp Trading Co. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shijiazhuang, Hebei
Name
Mr. Thomas Chen
Address
A-713 KAILAIJINDI BUILDING,NO.163 SOUTH OF JIANSHE STREET Shijiazhuang, Hebei, 050000, China
automatic electric kettle in Shijiazhuang
Report incorrect details






























