
Ningbo Younth Electric Kettle - Plastic, 1.7l Capacity, 22x15x18cm Dimensions, Coil Heating Element, 1000-1200w Power, Portable Design, Fast Heating
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.7L |
| Heating Element | Coil |
| Material | Plastic |
| Power | 1000-1200W |
| Voltage | 220-240V |
| Dimensions | 22x15x18cm |
| Weight | 0.8kg |
| Usage | Boil water for tea, coffee, and other hot drinks. |
| Features | Fast heating, Easy to use, 1.7L capacity, Coil heating, Portable design |
Product Overview
Key Features
coil heating element
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NingBo Younth Electrical Appliance Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from NingBo Younth Electrical Appliance Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer
Establishment
2002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jiande, Zhejiang Sheng
sales woman
Ms. Cindy Ye
Address
Develop Area, Qunli Yuyao, Jiande, Zhejiang Sheng, 315400, China
electric tea kettle in Jiande
Report incorrect details





























