
Zhejiang Tronix Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Kettle |
| Dominant Color | Silver |
| Material | Stainless steel |
| Capacity | 1.7L |
| Power | 1850-2000W |
| Voltage | 110/220V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Safety | Overheat protection |
| Standards | CE/GS/EMC |
| Usage | Home and office use for boiling water |
| Features | Cordless, Fast boiling, Safe, Auto-off, Stainless steel, 360 rotation |
Product Overview
Key Features
Cordless Jug Kettle (JPK-1718)
Stainless Steel House,
110V/220V 50Hz/60Hz 1850-2000W
Capacity: 1.0L or 1.7L
Light Indicator
360 Degree free rotation
VDE approved thermostat
Over-heating safety protection
Auto-off function, speed water boiled.
CE/GS/EMC Available
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zhejiang Tronix Electric Appliance Co.,Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Zhejiang Tronix Electric Appliance Co.,Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1995
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Taizhou City, Zhejiang
Name
Mr. Michael Liu
Address
The Hongjia Industrial Zone, Taizhou City, Zhejiang, 318000, China
electric tea kettle in Taizhou City
Report incorrect details




































