
United Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Kettle |
| Dominant Color | Black |
| Capacity | 1 Liter |
| Power | 800 Watts |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 15x10x18 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Voltage | 230V |
| Usage | Boiling water for tea, coffee, or instant beverages |
| Safety Features | Auto shutoff |
| Features | Fast heating, Easy use, Portable design, Durable build, Affordable price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, United Electric Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from United Electric Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company
GST NO
07AAJPG7737K1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAJPG7737K1ZB
Delhi, Delhi
Director
Mr. Saif Aziz
Address
No. 1407, Pan Mandi, Sadar Bazar, Delhi, Delhi, 110006, India
electric tea kettle in Delhi
Report incorrect details








































