
Electric Kettle - High-quality Stainless Steel, 1.8 Liter Capacity | Ultra-modern Technology, Flawless Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.5 liters |
| Power | 1000-1500W |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Dimensions | 20x15x25 cm |
| Weight | 1 kg |
| Color | Red |
| Usage | Boiling water for tea, coffee, or instant foods |
| Features | Fast boiling, Easy use, Durable design, Safe operation, Stylish look |
Product Overview
Key Features
As a well known name in the industry, we are manufacturing and supplying an exclusive array of Electric Kettle in Faridabad, Haryana, India. Our kettles are checked on several quality parameters in order to ensure their flawlessness. Our complete kettles are designed in strict compliance to the industry norms with the aid of high quality components and ultra-modern technology at our vendors' premises. Customers can obtain these kettles from us in different specifications as per their varied needs.
Company Details
Super Products India, Registered in 2015 at Faridabad in Haryana, is a leading Manufacturer,Supplier of Others in India. Super Products India is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Electric Kettle, Super Products India has made a reputed name for itself in the market with high-quality Automatic Electric Kettle, Electric Induction Cooker, Electric Kettle, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Super Products India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Super Products India at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Super Products India has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Super Products India at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Manager
Mr. Tilak Aneja
Address
FCA-3497, Gali No. 8, S.G.M. Nagar, NIT, Faridabad, Haryana, 121003, India
electric tea kettle in Faridabad
Report incorrect details






























