
Electric Kettle - Compact Design, Energy-efficient Operation | Easy To Use, Low Power Consumption
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.7 Liters |
| Power | 1500-2200W |
| Material | Stainless steel |
| Color | Black |
| Dimensions | 23x15x20cm |
| Weight | 1.2kg |
| Usage | Heating water for tea/coffee |
| Features | Fast boiling, Easy use, Low power, Stylish design, Durable build |
Product Overview
Key Features
Our organization is one of the well known companies that deal in Electric Kettle in Kolkata, West Bengal, India. One of the most useful items that we are offering for the welfare of our customers is Electric Kettle. This product is very easy to use and needs low power consumption while usage. Apart form that, we are providing our range at market-leading price.
Company Details
Pierre Cardin Home Appliances (India), Registered in 2014 at Kolkata in West Bengal, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of Others in India. Pierre Cardin Home Appliances (India) is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Electric Kettle, Pierre Cardin Home Appliances (India) has made a reputed name for itself in the market with high-quality Chopper, Electric Kettle, Hand Blender, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Pierre Cardin Home Appliances (India) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Pierre Cardin Home Appliances (India) at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Pierre Cardin Home Appliances (India) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from Pierre Cardin Home Appliances (India) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Marketing Manager
Mr. Anas Mansur
Address
No.B/161/H/1, Tiljala Road, Kolkata, West Bengal, 700046, India
electric tea kettle in Kolkata
Report incorrect details


























