
Electric Jug
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1.4 L |
| Power | 950-1100 W |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Stainless steel |
| Packaging | 24 pcs/ctn |
| Usage | Boiling water, heating liquids for travel |
| Features | Fast boiling, Concealed element, Boil-dry protection, Travel-friendly, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Our name is enlisted amongst leading companies for manufacturing, exporting distributing, trading and supplying Electric Jug in Ahmedabad, West Gujarat, India.
Specifications:
* Concealed Heating Element
* Boil Dry Protection
* Fast Water Boiling
* Ideal for cooking during traveling.
* Rating Label 220V-50Hz, 950-1100W Capacity 1.4 Ltr.
* Packaging 24 Pcs/Ctn.
Specifications:
* Concealed Heating Element
* Boil Dry Protection
* Fast Water Boiling
* Ideal for cooking during traveling.
* Rating Label 220V-50Hz, 950-1100W Capacity 1.4 Ltr.
* Packaging 24 Pcs/Ctn.
Company Details
SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD, Established in 1995 at Ahmedabad in Gujarat, is a leading Manufacturer,Supplier,Trading Company,Wholesaler of Others in India. SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Electric Jug, SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD has made a reputed name for itself in the market with high-quality Efficient Induction Cooker, Electric Jug, Hand Blender, etc.
Focusing on a customer-centric approach, SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from SIDDHARTH ENTERPRISE AHMEDABAD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
100
Establishment
1995
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24ADGFS1278K1ZT
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADGFS1278K1ZT
Ahmedabad, Gujarat
Patner
Mr. Siddharth
Address
Survey No. 428, Town Planning Scheme 87, Nr Ujala Circle, Fatehwadi, Nr Vejalpur, Sarkhej, Ahmedabad, Gujarat, 380055, India
plastic jug in Ahmedabad
Report incorrect details

































