
B. Electric Iron
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | White |
| Power | 750 Watts |
| Weight | 1 kg |
| Dimensions | 250 x 120 x 100 mm |
| Soleplate Material | Aluminum |
| Cord Length | 1.5 m |
| Usage | Ironing all types of clothing |
| Safety Standards | IEC 60335-2-9 |
| Features | Lightweight design, Effortless ironing, Safe to use, Energy efficient, All fabrics, Non-stick soleplate |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | On Order Per Day |
| Delivery Time | 24 Hours |
| Packaging Details | Standard Packing. |
| Certifications | ISO Certified |
Product Overview
Key Features
Electric Iron is the ideally designed for ironing the clothes with effortlessness. Light weight design makes it perfect for carrying from one place to another and makes the ironing process easy. This iron is suitable for all kinds of fabric either it is a denim, cotton or silk. Moreover, as it is electrically operated, this consumes less power and helps in cutting the electricity bill. The sole plate of Electric Iron is not stick coated that allow it to prevent any kind of fabric burning due to overheating.
Features:
- Ergonomic design
- Safe to use
- Better heating
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Msquare Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from Msquare Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07apepm3802k1zx
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07apepm3802k1zx
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr Mudassir
Address
134 Meena Bazar, Jama Masjid, Delhi New Delhi, Delhi, 110006, India
Report incorrect details










































