
Electric Icu Bed - High-quality Steel Frame, Adjustable Height And Positioning, Easy Maneuverability, Patient Comfort
Price: 65000.00 INR / Piece
(65000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| General Use | Other, Hospital Furniture |
| Dimension (L*W*H) | 2150 mm A-- 1050 mm A-- 480-760 mm |
| Design | Other, Ergonomic, Modern |
| Height | Adjustable from 480 mm aEUR" 760 mm |
| Regional Style | Other, Indian Standard |
| Specific Usage | Hospital Intensive Care Unit |
| Furniture Type | Other, Electric ICU Bed |
| Material | Other, Mild Steel, ABS Plastic |
| Metals Type | Other, Powder Coated Steel |
| Folded | No |
| Function | Other, 5 Function Electric Adjustment (Backrest, Kneerest, Height, Trendelenburg, Reverse Trendelenburg) |
| Back Rest Lifting Angle | 0Adeg aEUR" 75Adeg |
| Size | Standard ICU Size |
| Weight | Approx. 100 kg |
| Maximum Loading | 250 kg |
| Feature | Other, Height Adjustable, Remote Controlled, Detachable Head and Foot Board, ABS Guard Railings |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | J S R Medical Systems |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
3
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36BRPPB2488A1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36BRPPB2488A1ZW
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Rama Krishna B
Members since
3 Years
Address
67, Malkajgiri, Anupuram Road, Hyderabad, Telangana, 500062, India
icu bed in Hyderabad
Report incorrect details
































