
Electric Icu Bed 7 Function - Capacity: 150-200 Kg
Price: 110920.00 INR / Piece
(94000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
110920.00 INR / Piece
Weight :
150.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Dimension (L*W*H) | L2100 X W900 X 600-800H |
| Operation Mode | ELECTRIC |
| Color | IVORY |
| Material | M.S |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Use | Hospital |
| Function | 7 |
| Castors | Central Control Castors |
| Size | L2100 X W900 X 600-800H |
| Warranty | 1Year |
| Capacity | 150-200 Kg |
| Type | ELECTRIC |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Foldable | Yes |
| No. of Fold | 4 |
| Power Source | Electric |
| Weight | 150 - 200 Kilograms (kg) |
| Accessories | ABS Head and Foot Panels AfAC/A,AEURA,A" Detachable and easy to clean ABS or Collapsible Side Rails AfAC/A,AEURA,A" For patient safety Central Locking Castor Wheels AfAC/A,AEURA,A" 125 mm / 150 mm with braking system Hand Remote Control AfAC/A,AEURA,A" For patient or caregiver operation Nurse Control Panel AfAC/A,AEURA,A" Master control panel for caregivers Battery Backup AfAC/A,AEURA,A" For emergency power failure operation IV Pole AfAC/A,AEURA,A" Removable and height-adjustable Urine Bag Holder AfAC/A,AEURA,A" Integrated or clip-on CPR Function AfAC/A,AEURA,A" Manual/quick-release backrest for emergencies Mattress Platform with Ventilation Holes AfAC/A,AEURA,A" 4-section, anti-rust Lifting Actuators (Motors) AfAC/A,AEURA,A" High-quality linear actuators Bumpers AfAC/A,AEURA,A" At bed corners for wall/impact protection Mattress (Optional) AfAC/A,AEURA,A" 4-section medical-grade Accessory Holders AfAC/A,AEURA,A" For traction or monitoring equipment |
| FOB Port | GURGAON |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 2 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 230.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 75.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Price | 94000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 110920.00 INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 15 |
| Pkg Box Breadth | 110.00 cm |
| Returnable | No |
| Color | IVORY |
| Brand Name | GENTEK |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Weight | 150.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Leg rest adjustment
Height adjustment
Trendelenburg & Reverse Trendelenburg
One-touch cardiac chair position
Auto-regression system
ABS Head & Foot Panels removable and easy to clean
ABS Collapsible Side Railings for patient safety
Central Locking Castor Wheels (125mm / 5) with diagonal braking system
Nurse Control Panel with master lock function
Handheld Remote Control user friendly operation
Battery Backup ensures operation during power failure
Four Section Perforated CRCA Sheet Platform with epoxy powder coating
Provision for IV Rod & Urine Bag Holder
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor
Employee Count
14
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AVZPV4248F1ZU
Certification
CE, ISO 13485, ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AVZPV4248F1ZU
Gurugram, Haryana
Director
Mr Rahul Verma
Members since
10 Years
Address
Plot no. 545, Street No. 8, Kadipur Industrial Area, Main Pataudi Road, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details


































