
Electric Hospital Bed 3 Function
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5 Unit
In Stock
Product Specifications
| Castors | Other, Yes, Heavy Duty 125mm with Lock |
| Metal Type | Other, Powder Coated Mild Steel |
| Type | Electric Hospital Bed |
| Material | Other, Mild Steel Frame, ABS Head and Foot Boards |
| Mattress Material | Other, High-Density PU Foam |
| Condition | New |
| Portable | Yes |
| Foldable | Other, Yes, Backrest and Kneerest Section |
| No. of Fold | Other, 2 Fold |
| Function | 3 Functions: Backrest Elevation, Kneerest Elevation, Height Adjustment |
| Power Source | Other, Electric (220V/50Hz) |
| Dimension (L*W*H) | 2100 x 980 x 500 mm |
| Weight | Approx. 95 kg |
| Color | White & Blue |
| Accessories | IV Pole, Drainage Bag Holder, Side Rails, Remote Control |
| FOB Port | New Delhi |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Supply Ability | 10000 unit Per Month |
| Packaging Details | Standard export packing |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia, North America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE & ISO 9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AEBPT4898Q1ZG
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AEBPT4898Q1ZG
Sonipat, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
CEO
Mr. Shekhar Tanwar
Members since
16 Years
Address
KH No. 9/6/2/2, Nathupur Industrial Area Distt - Sonipat, Near By SNB Enterprises, Sonipat, Haryana, 131029, India
electric hospital bed in Sonipat
Report incorrect details









































