
Electric Hoist - Steel, 1000 Kg Capacity, 6 M Lifting Height, 1.5 Kw Motor Power, 220v Voltage | Ideal For Industrial Material Handling, Lifting Heavy Loads
Price: 5000.00 INR
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 6 m |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Voltage | 220V |
| Weight | 25 kg |
| Material | Steel |
| Usage | Industrial material handling, lifting and lowering heavy loads in factories, warehouses and workshops. |
| Features | Safe Lifting, Easy Operation, Reliable Motor, Compact Design, Durable Build, Efficient Lifting |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cheque |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 25 |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 , , Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | KR SALES |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AOSPG4384D1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AOSPG4384D1ZV
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Harshad Gohil
Members since
11 Years
Address
FF/7, Rudraksh Complex, Nr. Gotri Jakat Naka, Gotri - Sevasi Road, Vadodara, Gujarat, 390021, India
mini electric hoist in Vadodara
Report incorrect details










































