
Electric Heating Blanket - Optimal-quality Fabric, Various Sizes, Superior Quality Control, Energy Efficient Heating
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Heating Blanket |
| Dominant Color | Off-white |
| Material | Polyester fleece |
| Dimensions | 60x90 cm |
| Power | 60W |
| Temperature Range | 30-60°C |
| Safety Features | Overheat protection |
| Usage | Body warming, muscle relaxation, soothing aches and pains. |
| Warranty | 1 year |
| Features | Soft fabric, Even heating, Easy control, Quick warm-up, Energy efficient, Cozy comfort |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kanak Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Blankets in bulk from Kanak Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Vikas Kashyap
Address
Plot No.11, Satyam Enclave, Main G T Road, Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201005, India
heating blanket in Ghaziabad
Report incorrect details



































