
Electric Heaters - Durable Metal Design | Compliant With International Quality Standards, Superior Heating Efficiency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1500W |
| Voltage | 120V |
| Heating Element | Quartz |
| Dimensions | 30x20x15cm |
| Weight | 2kg |
| Safety features | Tip-over switch |
| Usage | Space heating in homes, offices, and small spaces |
| Color | Silver |
| Features | Fast heating, Easy use, Safe operation, Portable design, Energy efficient, Durable build, Compact size |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, VILAXAN ENGINEERS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Heaters in bulk from VILAXAN ENGINEERS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2007
GST NO
08AAACV6073F1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAACV6073F1ZA
Jaipur, Rajasthan
Director
Mr. R. S. Raghav
Address
A- 88, Singh Bhoomi Colony, Behind Marudhar Hospital, Khatipura, Jaipur, Rajasthan, 302012, India
electric room heaters in Jaipur
Report incorrect details



































