
Dona Making Machine - 4 To 14 Inch Cutting Size, 1000/h Cutting Speed, 80 To 140 Gsm Thickness, 100 Watt Power, 12 Month Warranty, 300 Kg Weight
Price: 45000.00 INR
(45000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Dimensions | 60x40x80 cm |
| Power | 1 HP |
| Capacity | 1000 dona/hr |
| Weight | 200kg |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 Year |
| Features | High Speed, Easy Operation, Durable Design, Low Maintenance, Cost Effective, Increased Output, Improved Efficiency |
| Color | ALL |
| Type | Paper Cutting Machine |
| Cutting Speed | 1000/H miles/hr |
| Cutting Size | 4 TO 14 INCH |
| Cutting Thickness | 80 TO 140 GSM Millimeter (mm) |
| Weight (kg) | 300 Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | Bihar |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 45000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | ARM |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | ALL |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ARM INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from ARM INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patna, Bihar
Name
Arm Industries
Address
null Patna, Bihar, 800026, India
dona machine in Patna
Report incorrect details

























