
Domestic Ro System
Price: 6500 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Technology | Reverse Osmosis Technology (RO) |
| Usage | Home, Apartments, Offices |
| Accessories | Pre-filter, Installation Kit, User Manual |
| Flow Rate | 12 LPH |
| Features | Auto Shut-Off, Leak Proof, Energy Efficient |
| Type | Other, Domestic RO System |
| Material | Other, ABS Plastic Body |
| Storage Capacity | 8 Litres |
| Purifying Function | RO, UV, UF, and TDS Controller |
| Power | 25W |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Installation Type | Other, Wall Mounted / Table Top |
| Temperature | 10C - 35C |
| Water Source | Municipal, Borewell, Tap Water |
| Dimension (L*W*H) | 410 x 260 x 520 mm |
| Voltage | 220V AC, 50 Hz |
| Weight (kg) | 8.5 kg |
| Capacity | 12 LPH (Litres Per Hour) |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Application | Domestic Drinking Water Filtration |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NIRMAL AGENCY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Water Softener & Purifier in bulk from NIRMAL AGENCY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
4
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AERPP2893K2ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AERPP2893K2ZQ
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
PROPRIETOR
Mr Rinku Patel
Members since
9 Years
Address
Plot no.120, Satyam Shopping Center, Chhani, Near SBI, Ramakaka Road, Vadodara, Gujarat, 391740, India
domestic ro system in Vadodara
Report incorrect details































