
Dome Type Valve Assembly
Price: 10500.00 INR / Piece
(10500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast Iron |
| Valve Type | Solenoid |
| Features | Polished Surface Finish |
| Control System | Pneumatic |
| Connection Type | Butt Weld |
| Valve Size | 80 mm |
| Voltage | 24V / 230V |
| Structure | Other, Dome Type |
| Sealing | Viton Seat |
| Application | Industrial Machinery |
| Power | Pneumatic |
| Pressure | Other, PN16 |
| Media | Other, Air, Gas, Steam |
| Port Size | 80 mm |
| Temperature | Up to 180C |
| Disc | Carbon Steel |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 10500.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
3
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAYFB7777P1Z6
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAYFB7777P1Z6
Faridabad, Haryana
Partner
Mr. Mohd Kasim Khan
Members since
1 Years
Address
Plot No. 151-152, Wazirpur Road, Block-B, Faridabad, Haryana, 121002, India
dome valve in Faridabad
Report incorrect details
































