
Dome Mirrors - 600 Mm Acrylic Convex Mirror, Orange Color, Wall Mounted For Blind Spot Elimination In Parking Lots And Intersections
Price Trend: 1500-3000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5 Piece
Brand Name :
Deepak
In Stock
Product Specifications
| Material | Acrylic |
| Diameter | 600 mm |
| Color | Orange |
| Shape | Convex |
| Mounting | Wall |
| Usage | Blind spot elimination in parking lots, driveways, and intersections. |
| Weight | 2 kg |
| Features | Wide view, Enhanced safety, Improved visibility, Durable design, Easy installation |
| Surface Handling | Other, Smooth polished surface |
| Thickness | 2 mm to 5 mm, depending on size |
| Width | Varies by dome diameter |
| Length | Varies - typically 18 inch, 24 inch, 32 inch, and custom sizes available |
| Tensile Strength | Not applicable - rigid acrylic construction |
| Feature | Other, Wide angle view, shatter resistant, weatherproof, lightweight |
| Processing Type | Other, Injection molded and vacuum formed |
| Hardness | Other, Methyl Methacrylate standard, typically Rockwell M100 |
| Transparency | Excellent transparency, clear view |
| Payment Terms | Cheque, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
We M/s Deepak Trading Corporation are Authorized Distributor of 3M India Limited Traffic Safety and Security Division since 20 years. Driven by a Client - Centric Approach, we have earned a desired goodwill in the market & have been successful to give best services to our clients.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
1973
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAAFD2580J1ZH
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFD2580J1ZH
Palghar, Maharashtra
Partner
Mr Naysar Shah
Members since
10 Years
Address
Gala No. 10, Perfect Industrial Estate, Tungar Phata Vasai - east, Palghar, Maharashtra, 401208, India
Report incorrect details




































