



Dolphin Digital Hemoglobin Meter - Application: Medical Purpose
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
5000.00 INR / Piece
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Use | Hospital |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Dimension (L*W*H) | 180 x 70 x 35 mm |
| Treatment Type | Blood Analysis |
| Function | Measures Hemoglobin Concentration |
| Humidity Range | 20~85% RH |
| Height | 35 mm |
| Storage Capacity | 100 Test Results Memory |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Color Code | White / Blue |
| Product Type | Dolphin Digital Hemoglobin Meter |
| Power | 3W |
| Phase | Single Phase |
| Material | Plastic |
| Accuracy | 0.1 g/dL |
| Shape | Rectangular |
| Temperature Range | 10-40C |
| Suitable For | Clinical Laboratories, Hospitals, Diagnostic Centers |
| Weight | Approx. 300 g |
| Application | Medical Purpose |
| Display Type | Alpha-numeric LCD |
| Properties | Accurate, Portable, Quick Result |
| Display | Digital LCD Display |
| Power Source | Battery Operated (with Adapter Option) |
| Voltage | DC 6V |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Color Code | White / Blue |
| Brand Name | SAI DATTA MEDICAL SERVICES |
| Stock Quantity | 405 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 5000.00 INR |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27DIRPK5069R1Z2
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27DIRPK5069R1Z2
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Sachin K
Address
Shop No. 20, Sr. No. 282/3/3, Upper Floor, L-Sqare, Porwal Road, Lohagaon, Pune, Maharashtra, 411047, India
hemoglobin meter in Pune
Report incorrect details



















